BAŞARILARINIZIN TAKDİR EDİLMESİ İÇİN 5 ÖNERİ

İşteki başarılarınızın fark edilmesini sağlamak, öğrenmeniz ve geliştirmeniz gereken çok önemli bir beceridir. Hem şu andaki işinizde hem de ileride geçebileceğiniz pozisyonlarda bu beceri size çok yararlı olacaktır. Kendi tanıtımınızı yapmayı öğrenerek uzun soluklu bir meslek başarısının yolunu açabilirsiniz.

Peki, kendinizi övmekle hak ettiğiniz takdiri alabilmek arasındaki dengeyi nasıl kuracaksınız? İşte size 5 öneri;

1- BAŞARDIĞINIZ ŞEYLERİ BAŞKALARININ DA BİLMESİNİN NEDEN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLAYIN

Yöneticilerin ve hiyerarşinin üst basamaklarındaki kişilerin bir projede önemli bir rol oynadığınızdan haberdar olması;

  • Şirket içindeki dengenizi artırır
  • Kalabalığın arasından sıyrılmanızı sağlar
  • Güvenilir olduğunuzu kanıtlayarak patronunuzun daha büyük ve daha iyi projeleri size emanet etmesinde etkili olabilir.

Bu faktörler, ilerlemeniz için gereken alt yapıyı oluşturabilir.

2- SORUMLULUĞUNUZU VURGULAYIN, SİZE YARDIMCI OLAN DİĞER KİŞİLERİ DE BELİRTİN

Başarınızdan söz ederken, bu başarıdaki sorumluluğunuzu vurgulamak isteyebilirsiniz. Ama katkılarıyla size yardımcı olan kişileri de belirtmeli ve teşekkür etmelisiniz.

3- ÇALIŞMALARINIZIN ŞİRKETE KATKILARINI ORTAYA KOYUN, BAŞARINIZI SAYISAL ÖLÇÜLERLE BELİRTİN

Sıkı çalışmanızın şirkete doğrudan katkılarını ortaya koyabilmek de iyi bir yöntemdir. Eğer mümkünse, başarınızı sayısal ölçülerle belirtmenin yollarını bulun. Hiçbir şey gerçeği somut rakamlardan daha iyi yansıtamaz. Bu yüzden başarınızı vurgulamak için işin bu yönünü özellikle belirtin. Örneğin, müşteri tabanının genişlemesi ya da web sitesi trafiğindeki artık gibi bilgiler önemsenmenizi sağlayacak anlamlı sonuçlar ortaya koyar.

4- GÖNÜLLÜ OLUN, İNİSİYATİF ALIN

Büyük bir başarıyla alkışlanmanın bir başka yolu da daha iş başlamadan takdirleri toplamaktır. Örneğin yeni bir projenin liderliğini üstlenmeye gönüllü olmak ya da inisiyatifi ele alarak özel bir girişimde sizi görevlendirmesini patrondan istemek gibi. Patronların çoğu hırslı ve çalışanları sever ve kendinizi lider olarak kabul ettirme inisiyatifini, hak ettiğini takdiri kazanmanız için zemin hazırlayacaktır. Patronunuzu kazanmak için zemin hazırlayacaktır. Patronunuzu düzenli olarak gelişmelerden haberdar edin. Böylece takdir edilme teknikleriniz konusunda pratik yapma şansı bulabilirsiniz. Büyük bir iş başardığınızda bunun hemen fark edilip övülmesi harikadır.

5- KENDİNİZİN HALKLA İLİŞKİLER TEMSİLCİSİ OLUN

İş dünyasında gerçek şu ki; kendinizin halkla ilişkiler temsilcisi olmak zorundasınız. Çok iyi yaptığınız işleri sahiplenmekten çekinmeyin. Hem kendi mesleki hedeflerinizi hem şirketinizin hedeflerini ileri taşıyacak sonuçlar almak için çok çalıştıysanız bu başarılarınızın tanıtımını yapmak için de çok çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.