İŞ VE YAŞAM DENGESİ İÇİN 5 ÖNERİ

İş yaşamı herkesin hayatında çok büyük önem taşır. Ancak bireylerin iş hayatı dışında sosyal hayatı da vardır.

Bu yüzdendir ki, iş ve özel yaşantı arasında başarılı bir denge kurmak hem iş hayatında verimli olabilmek hem de özel yaşamda mutluluğu ve huzuru yakalamak açısından çok büyük önem taşır.

1– SOSYAL VE KİŞİSEL ZAMANLARINIZIN PROGRAMINI YAPIN

Bir şeyi programlamak çelişkili bir şekilde onu azaltmak gibi görünürken, bilhassa sosyal zamanları programlamak gerçekten yapacağınız tek şey olabilir. Bir doktor randevusu alır gibi, sosyal faaliyetlerinizi ve kişisel zamanlarınızı takvime kaydedin.

Burada önemli olan genel ve muğlak olandan belirli ve sınırlanmış bir zaman davranışına yönelmektir.

Eğer programlarsanız gerçekleşmesi büyük bir olasılıktır.

Zamanı belirli kılmak önemlidir.

2- DİĞERLERİNE LİMİTLER VE SINIRLAMALAR KOYMAYA BAŞLAYIN

Zeki ve hırslı olduğunuzdan işte her yeni proje ve hesap gönüllü olmanıza gerek yok.

Unutmayın ki günün sonunda elde etmeniz gereken şey nicelik değil kalitedir. Yani eğer kendinizi gererseniz, işinizin kalitesi de bundan olumsuz olarak etkilenecektir.

3- YARDIM İSTEYİN

Zaman zaman hepimiz başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız. Pek çok insanın inandığının tersine, başkalarından yardım istemek bir zayıflık işareti değildir. Tam tersine bir görev tamamlamak için daha olgun ve sorumlu bir yaklaşımdır.

4- İŞ HARİCİNDEKİ AKTİVİTELERİNİZİ PLANLAYIN

Öğle tatilinizi güzel bir yemekten zevk almak, sosyalleşmek ve belki de daha önemlisi, geçici bir süre için de olsa çevrenizi değiştirmek için fırsat olarak görün.

Ne yaparsanız yapın, masanızda yemek yemeyin. Bu hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak sağlıklı bir hareket değildir. Dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın. Geri döndüğünüzde orada iş olacak. Siz geri geldiğinizde ferahlamış ve yeniden şarj olmuş olacaksınız.

5- KENDİNİZE DEĞERLERİNİZİ VE ÖNCELİKLERİNİZİ HATIRLATIN

Son olarak, değerlerinizi yeniden gözden geçirmek ve kendinize hayatınızda en önemli olan şeyi hatırlatmak isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.