İNSANI TANIMA SANATI

Bundan 3 yıl önce bir eğitime katılmıştım. Orada insan beyninin sağ ve sol lobları ile ilgili ifadelerden bahsediliyordu. O zamana kadar bu loplar ile ilgili hiç ilgim olmamıştı. Bugün neden bunu kaleme aldığımı da bilmiyorum. Hatırladığım kadarını aktarmak isterim;

Kişiliğimiz oluşturan birçok unsur vardır. Bunların temelini Huy ve Karakter belirler. Huy, doğuştan kazanılır. Karakter ise sonradan kazanılır. Kişiliğimizi oluşturan “bence” diğer bir etmen de egodur. Ego, ruhumuzun isteme sistemidir.

Kişilik = Huy + Karakter + Ego

Kişiliğimizin de hard diskini beyin oluşturur. Nasıl ki hard diskimizi ikiye böler, birini sistemsel birini özel işlerimiz için kullanmak için ayırırız. Ona benzer bir ayrım da beyinde gerçekleşiyor. Beynimiz de sağ ve sol olmak üzere iki lobdan oluşuyor. Bununla ilgili ufak bir karşılaştırma yaparsak;

Sol beyin genellikle hedef odaklı ve iyi organize edilmiş eleştirel düşünen taraf. Planlamacı, akılcı, mantıksal, kesin, gerçekçi ve köpek severdirler.

Sağ beyin ise hafif dağınık, öngörülemeyen davranışlar, duygusal odaklı ve felsefi yanı güçlü taraf.  İtici, duygusal, sanatsal, duygusal ve kedi severler.

Sağ veya sol beyin insanları diye kesin bir ayrım değil oransal olarak bir tarafa yatkınlığımız söz konusu. Bu kutupsal ayrım sadece kişilerin belirgin özelliklerini belirtmek için yapılmış.

sag_sol_lop

Sağ elini kullananlarda sol beyin özelliklerinin, sol elini kullananlarda ise sağ beyin özelliklerinin daha baskın olduğu söylenir. Kişilerde hangi özelliğe yatkın olduğunu belirleyen testler de mevcut. Örnek bir test;

 

Untitled-2

DEĞERLENDİRME

a” ların sayısı fazla ise, sağ beyniniz daha gelişmiştir.

4 thoughts on “İNSANI TANIMA SANATI

  1. Very informative article post.Really looking forward to read more. Fantastic. ebebabeebcde

  2. An interesting dialogue is value comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it won’t be a taboo subject but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers kcekddgefbkefaed

  3. I just want to mention I am new to blogs and really loved this web site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You absolutely have perfect article content. Thanks a lot for revealing your webpage.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.