TERFİ İÇİN İŞYERİNDEKİ FIRSATLAR

TERFİ İÇİN İŞYERİNDEKİ FIRSATLAR

İş yerinizde terfi alabilmeniz için bir kaç önerim olacak.

Bana sorarsanız ben terfi almadım. Terfi alandan duysanız belki daha etkili olabilir. Ama her terfi alan aşağıdaki fırsatları kollayıp değerlendirdiği için elde etmemiştir. Aşağıdaki önerileri iş hayatınıza entegre etseniz de terfi garanti edemiyorum 🙂

Aslında rutin olarak yaptığımız işlerde dahi bir maille kafamızda soru işareti oluşabilir. İK’dan gelen ya da şirket yönetiminden gelen maillere dikkat edelim. Şirket içerisinde duyurulan bir terfi maili ile terfi eden kişinin pozisyonunun boş olduğunu bilelim.

Şirket içi yayınları takip edelim. Bize bu yayınlar maille dahi ulaştırılıyorsa inceleyelim, düşünelim, bizim de bir katkımız olabilir. Bu sebeple mesleğimiz ile ilgili trendleri, çalıştığınız kuruma ilk biz aktarabilir, şirket blog sayfasında bir yazımız ile bunu duyurabiliriz.

Toplantılara sadece fiziken katılmaktan ziyade görüş ve düşüncelerimizi dile getirelim ve her toplantı için ayrı ayrı notumuzu tutalım. Günlük rutin işlerimizi tamamlamaktan öte daha iyi nasıl yapılabileceğini düşünelim. Diğer departmandaki çalışma arkadaşlarımız ile çay molasını fırsat bilip muhabbet edelim. Belki onların başlattıkları bir proje vardır ve bu bizim o projeye katılmamız için bir fırsat, farkımızı yansıtmamız için bir araç olabilir.

 Aslında buraya kadar iyi bir dinleyici ve gözlemleyici yönümüzü ortaya koymalıyız, bundan sonra da kendimizi pazarlayacağız.

Şirketimizde bizden üst konumda bulunan diğer departmandaki çalışma arkadaşlarımız ile iletişim kuralım. Onlara hem kendi çalışmalarımızdan bahsedelim, hem de onların şirket içi başarılarını ve şirket içindeki etkilerini dile getirelim. Şirket içi gelişmeleri ne kadar takip ettiğimizi bu şekilde gösterebiliriz. Burada tost tekniği uygulayabiliriz.

(Tost Tekniği : Önce onları övelim, araya kendimizi övelim, sonra tekrar onları övelim 🙂 Bu tost tekniğini her alanda kullanabilirsiniz. İletmek istediğiniz mesajı kaşar olarak düşünün, tost ekmeğini de göz boyayan mesaj aracı.)

Bu kadarını uyguladık ve sonuç alamadık mı ? Yöneticimizin kapısını çalma vakti gelmiş demektir. Terfi istediğimizi yöneticimize söyleyelim. Bu isteği dile getirirken altını da dolduralım. İşimize yapacağımız katkılarımızdan, süreç verimliliği konusundaki çalışmalarımızdan veya şirket maliyetlerine çözüm getirebileceğimiz fikirlerimizi dile getirelim. Gerçekleştirdiğimiz hedefleri ve hayata geçirdiğimiz projelerimizi hatırlatalım.

 Buraya kadar bahsedilen noktalarda iyi olduklarımız kadar dokunmadıklarımız da elbet vardır. Bunlar üzerinde yoğunlaşarak ve sürdürülebilir davranış haline getirdiğimiz zaman elbet karşılığını alıyor olacağız.

Terfi’nizi şimdiden kutlarım 🙂

Saygılarımla

2 thoughts on “TERFİ İÇİN İŞYERİNDEKİ FIRSATLAR

  1. I had been honored to obtain a call from my friend
    immediately he found the important guidelines shared on your site.
    Examining your blog posting is a real brilliant experience.
    Thanks again for considering readers much like me, and I wish you the best of
    achievements being a professional in this field.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.