Uygulamanın 4 Disiplini

Zivella Mobilya çalışanları olarak 19-20 Nisan’da FranklinCovey‘den Selda Hanım ile beraber Uygulamanın 4 Disiplini üzerine eğitim gerçekleştirdik. Execution eğitimi, en önemli hedeflerin en üst düzeyde yürütebilmesi için yöneticilerin ve ekibin performansını yukarıya tırmandıran bir uygulama eğitimi.

Evet sıradan bir eğitim olmadığı için paylaşmak istedim. 2 günün sonunda herkesin kafası karışık, bitkin ve yüzleri düşmüş durumdaydı. Bir eğitim sonrası bu etkiyi ilk defa gördüm. Sayın hocamız da, bu çökmüş halimizin iyi günler öncesi bir acının ifadesi olduğunu belirtti. Biz de şimdi bu güzel ve verimli günlere ulaşma adına bugünden en azından düşünerek sürecimize odaklanmaya başladık diyebilirim.

www.hakanmaden.net

Her bir şirketin hedefleri vardır, onlarca hem de. Peki bu hedefleri başarabilme oranları nedir? Hedeflere ulaşabilme adına stratejiler belirlenmiş mi? Çalışanlarınız iş yerlerinize geldiklerinde ne tür bir amaca hizmet ettiklerinin farkında mı? Hedef toplantılarında alınan kararların başarısızlıkları sorgulanmayıp tekrar edilip skora bakmaktan mı çekiniyorsunuz? Bu ve buna benzer bir çok soru ve sorunun cevabı iş disiplininde yatıyor. Her birimizin bir fikri var fakat o fikri hayata geçirebilecek disipline sahip değiliz. Bu eğitim de şirketin belirlemiş olduğu Olmazsa Olmaz Hedef(ler)ine (OOH) ulaşabilmesi adına 4 disiplin çerçevesinde ekip olarak tüm çalışanların ne tür sorumluluklar üstlenmesi üzerine Ram Charan tarafından tasarlanmış.

Bir işyerinde çalışanların;

  • %87’si hedefe ulaşmak için ne yapması gerektiğini bilmiyor
  • %80’i anlık performansı takip etmiyor
  • %72’si belirsizlik ve endişe taşıyor

İşte bu noktada, şirketin hedef(ler)ine ulaşabilmesi adına aşağıdaki 4 disiplinin alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor;

  1. Disiplin: Olmazsa Olmaz Hedeflerin belirlenmesi ve diğer birimlerin hedeflerinin bu hedefler doğrultusunda belirlenmesi – En önemli hedefler üzerine kesin odaklanma (Olmazsa Olmaz Hedefler)
  2. Disiplin: Hedeflere nasıl ulaşılacağının planlanması – Ekiplerin bir performans standardı oluşturmalarını sağlayan aksiyonlar (Süreç Ölçütleri)
  3. Disiplin: Hedefe giden yolu ölçmek için araçların geliştirilmesi – Performans için açık ölçümlemeler(Skor Tabelaları)
  4. Disiplin: Hedef  takip toplantılarının planlanması – Ekip ve bireysel sorumluluk

Bu 4 disiplinin gerçekleştirilip sürdürülebilirliğini sağladığımızda hedef(ler)e ulaşamamak imkansız olsa gerek.

Stratejik başarısızlıkların %70’i zayıf uygulamalar ve zaafiyetlerinden kaynaklanmaktadır, sorun nadiren hedefler ya da vizyon ile ilgilidir. – Ram Charan

Sosyal ve iş hayatınıza uyarlayabilirsiniz.

İyi akşamlar 🙂

Hakan MADEN

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.