Dijital Öğrenme Programları

Dijital Öğrenme Programları

Dijital yazı serimde bugün sizlerle dijital öğrenme araçlarını paylaşacağım.

egiteknoloji.com tarafından Mart 2020 tarihinde 105 öğretmenin görüşüne dayanarak toplanmış veriler baz alınarak bir çalışma yapılmış. Bu çalışma ile öğretmenler tarafından en çok kullanılan web 2.0 araçları bir araya getirilerek faydalı bir kaynak haline getirilmiş.

Yapılan bu çalışma sadece okullar için değil, iş hayatımızda da rahatlıkla kullanabileceğimiz araçlar. Bu araçlar içinden 64 tanesini seçtim ve elimden geldiğince tanımlamaya çalıştım.

Paylaşımdan önce web 2.0 hakkında da kısa bilgi vermekte fayda var. Web 2.0, kullanıcıların da içerik geliştirebildiği, birbirleriyle işbirliği yapabildiği, kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini destekleyen web platformu olarak tanımlanıyor. Web 2.0 araçlarıyla daha aktif ve katılımcı bir sınıf ortamı sağlanıyor. Bir karşılaştırma yapmak istediğimizde;

Web 1.0Web 2.0
Yazı temelli web siteleriÇoklu ortam (video, resim, ses) içerikli siteler
Tek elden içerik sağlamaZiyaretçilerin de içerik sağlamasına imkan tanıma (blog, wiki)
Yavaş internet bağlantısıDaha fazla sosyal etkileşim (yorumlar, sosyal ağlar)
Kısıtlı etkileşimPlatform temelli siteler (youtube, digg, blogger)
Pahalı yazılımlarÜcretsiz içerik üretici araçları

Web 2.0 ‘ın bize bazı faydalarını da ele alalım;

  • Etkileşimi ve iletişimi sağlıyor,
  • Kullanımları hem kolay hem de esnek,
  • Öğrenimi geleneksel kalıpların dışında gerçekleştiriyor,
  • İşbirlikçi çalışmaları destekleyen yeni yöntemler sağlıyor.

Hadi şimdi inceleyelim;

1- Alternatif Uygulamalar

Google Keep Google tarafından geliştirilen bir not alma uygulamasıdır.

Camtasia TechSmith tarafından geliştirilen bir video düzenleme ve screencast programıdır. Bilgisayar ekranında yapılan işlemleri video dosyasına dönüştürebilen program, aynı zamanda kullanıcıların ses veya kamera görüntülerini de kaydedebilir.

2- Animasyon Oluşturma

Powtoon konuşma balonları, şekiller, resimler, karakterler ve daha aklınıza gelebilecek bir çok materyal kullanarak bir animasyon oluşturmanıza imkan sağlayan bir araçtır. 

Moovly bulut tabanlı çevrimiçi olarak dijital içerik oluşturmaya yarayan bir araçtır. Moovly üzerinden videolar, sunumlar, animasyonlar gibi dijital içerikler oluşturabilir, bu oluşturduğunuz içerikleri bulut sayesinde Moovly’nin kendi sitesinde saklayabilirsiniz. 

Plotagon dünyaca ünlü pratik ve kolay kullanımlı 3D Animasyon videolu içerik hazırlama sistemidir. 

Animaker animasyon oluşturmayı ve eğlenceli içerikler oluşturma sistemidir.

3- Anket Oluşturma

Google Forms Google Drive ofis paketinde ve Google Classroom’da Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve Google Slaytlar ile birlikte gelen bir anket yönetim uygulamasıdır.

Surveymonkey  internet ortamında belli bir konuda görüş almak, bilgi toplamak, değerlendirme yapmak için farklı amaçlar için anket oluşturmaya yarayan web 2.0 aracıdır.

Apester  hikaye, quiz, anket, makale, bilgi yarışması, kişilik testleri ve video quiz oluşturabilirsiniz.

Polleverywhere Gerçek zamanlı geri bildirim toplayabileceğiniz, Powerpoint eklentisine de sahip güzel bir uygulama

Typeform  çevrimiçi form oluşturma ve çevrimiçi anketler konusunda uzmanlaşmış çevrimiçi yazılımdır. 

4- Çevrimiçi Test Hazırlama

Socrative  internet üzerinde testler oluşturup öğrencilere akıllı telefonları veya tabletleriyle çözdürerek anında geri bildirim verebileceğiniz bir araçtır. 

Kahoot her yaştan, herhangi bir dilde, herhangi bir cihazda, herhangi bir konuda öğrenmeyi eğlenceli hale getiren ücretsiz bir oyun tabanlı öğrenme platformudur!

Quizziz  quiz sınavı yapmak ve değerlendirmek için kullanılan web 2.0 aracıdır.

Quiz Maker öğretmenlerin ya da eğitimcilerin çevrimiçi test hazırlamasına imkan sağlayan bir araçtır.

Online Quiz Creator öğretmenlerin ya da eğitimcilerin çevrimiçi test hazırlamasına imkan sağlayan bir araçtır.

5- İşbirlikçi Çalışma

Mentimeter ders sonrası anlık ve eğlenceli bir şekilde öğrenileni ölçme ve değerlendirmeye yarayan bir araçtır. 

Padlet  internet ortamında işbirlikçi çalışmalar yapmaya çalışan dijital pano uygulamasıdır.

Google Dokümanlar E-Tablolar, Slaytlar ve Formlar, diğer bir ifadeyle sırasıyla web tabanlı kelime işlemci, hesap tablosu programı, sunum hazırlama programı ve anket programı, olmak üzere tümü Google’ın kendi Google Drive hizmeti içerisinde sunulan ofis paketi yazılımının bir parçasıdır.

Nearpod bir sanal sınıf uygulamasıdır. İnteraktif sunum hazırlayabileceğiniz, derste işlediğiniz konuya dair notlara, videolara, sorulara, çizimlere, ev ödevlerine ve testlere yer verebilirsiniz.

Twiddla Uygulama gerektirmeden, kullanıcı dostu şekilde web browser üzerinden web konferans yapmanızı sağlayan bir tool. “Burda konuşulanlar burda kalsın”cılar için tasarlanmış izlenimi veriyor.

6- Kavram Haritası Oluşturma

Popplet fikirleri organize etmenin ve görsel olarak sunmanın en basit yollarından biridir. Kavram haritaları oluşturmanın yanında öğrencilerin bir proje hakkında işbirliğine dayalı olarak çalışmalarına da olanak sağlamaktadır.

Mindmeister  kullanıcılarının bulut aracılığıyla düşüncelerini görselleştirmelerini, paylaşmalarını ve sunmalarını sağlayan çevrimiçi bir zihin haritalama uygulamasıdır.

Bubbl Online kavram haritaları hazırlayıp bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz kavram haritası çeşitlerinden biridir

Mindmup diğer bir adıyla zihin gücü, eşsiz beynimizde canlanan konuların elle tutulur hale getirilebilmesinde bize yardımcı olan bir araçtır.

Goconqr ile slide,flash kart,zihin haritası.quiz,bilgi kart ve bilgi yarışması  oluşturabilirsiniz.

7- Kelime Bulutu Oluşturma

Worditout yani daha yaygın adıyla wordle belli bir konu ile alakalı kelimelerin farklı boyutlarda bir araya gelmesiyle oluşan bir resimdir.

Wordart ilgi çekici  ve kolay uygulamalardan biri.Derslerde akılda kalmasını istediğimiz kelimeleri dikkat çekici bir şekilde kullanabiliriz.

Jasondavies kelimelerin farklı boyutlarda bir araya gelmesiyle oluşan bir resimdir.

Tagxedo  kelimelerin bir araya karışık şekillerde geldiği, estetik bir görüntü oluşturur.

Wordclouds bir web sayfasında ya da web sitesinin tamamında yer alan kelimelerin bir bulut olarak görselleştirilmesiyle elde edilen görüntüdür.

8- Poster Hazırlama

Canva kullanıcıların sosyal medya grafikleri, sunumları, posterleri ve diğer görsel içerikleri oluşturmasına olanak tanıyan bir grafik tasarım platformudur.

Easelly poster ve infografik oluşturmaya yarayan ücretsiz bir web 2.0 aracıdır. Easelly daha çok istatistiksel verilerin yer aldığı karşılaştırmalar ve başka türlü bilgilendirici grafikleri hazırlamak için kullanılan bir uygulamadır. Easelly ile istediğiniz boyutlarda ürünler tasarlayabilirsiniz. 

Postermywall poster, afiş, broşür, el ilanı, davetiye gibi ürünler tasarlamaya yarayan bir web 2.0 aracıdır.

Glogster sunumlar ve etkileşimli öğrenme oluşturmak için bulut tabanlı bir platformdur

Picktochart grafik tasarımcı olarak yoğun deneyime sahip olmayan kullanıcıların temalı şablonları kullanarak kolayca infographics ve görsel oluşturmasına olanak tanıyan web tabanlı bir Infographic uygulamasıdır.

9- Sanal Sınıf Oluşturma

Google Classroom Google tarafından, okullar için geliştirilen ve atamaları kağıtsız bir şekilde oluşturma, dağıtma ve derecelendirmeyi basitleştirmeyi amaçlayan harmanlanmış öğrenme platformudur.

Edmodo öğretmenler, öğrenciler ve veliler için bir “sosyal öğrenme platformu” sitesidir.

Flipgrid dev vermeyi, hazır bulunuşluk seviyesi ölçmeyi ve geri bildirim almayı daha verimli ve keyifli hale getiren bir uygulamadır.

Classdojo sınıfta öğrendiklerini evde resim, video ve mesajlar yollarıyla paylaşarak birbirine sımsıkı bağlı topluluklar inşa etmek için öğretmenlerin, öğrencilerin ve ailelerin her gün kullandığı bir iletişim platformudur.

10- Sunum Hazırlama

Venngage ücretsiz olarak infografik hazırlayabileceğiniz bir platformdur.

Emaze gelecek neslin çevrim içi sunum yazılımıdır. Hedef kitleniz için basit ve kolayca görsel bir deneyim yaratmak için profesyonelce tasarlanmış ücretsiz sunum şablonlarından birini seçebilirsiniz.

Prezi animasyon ve görsel açıdan zenginleştirilmiş bulut yani web tabanlı yeni nesil sunum hazırlama sitesidir.

Slideshare sunumlar, infografikler, belgeler ve videolar dahil olmak üzere profesyonel içerik hazırlayan bir barındırma hizmetidir. Kullanıcılar, dosyaları PowerPoint, Word, PDF, ve OpenDocument biçiminde özel veya herkese açık olarak yükleyebilir.

Photpeach Fotoğraflardan slayt hazırlanabilirsiniz.

11- Video Konferans

Zoom Bulut tabanlı eşler arası yazılım platformu aracılığıyla görüntülü telefon ve çevrimiçi sohbet hizmetleri sağlar ve telekonferans, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve sosyal ilişkiler için kullanılır.

Google Hangouts Google tarafından geliştirilen bir anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformudur.

Jitsi Meet tamamıyla video konferans modülü olarak hizmet veren bir uygulamadır.

Teams  işyeri sohbeti, toplantılar, notlar ve eklentileri birleştiren bir platformdur. 

Team Link Video konferans ve canlı ders yapmaya yarayan bir toplantı programıdır.

12- Video Oluşturma ve Düzenleme

Animoto online video hazırlama programıdır. Animoto ile iş, eğitim, sosyal medya ve daha farklı alanlarda videolar hazırlayabilirsiniz.

Flixpress  intro videolarınızı hızlı ve kaliteli bir şekilde hazırlamanıza olanak sağlar.

Renderforest İntro ve müzik görselleştiricilerden açıklayıcı animasyonlara ve tanıtım videolarına kadar çeşitli kategorilerde yüzlerce video şablonunu bulabilirsiniz.

Kizoa Fotoğraf ve videolara efekt, yazı, müzik ekleyerek video yapın, slayt hazırlayın. Kolayca Gif yapın.

Kapwing kendi içeriğini üretmek isteyen herkes için hazırlanmış bir web sitesidir. Kısa videolar oluşturmak için gerekli tüm hizmetleri tek bir ortamda toplayan Kapwing ile eğlenceli video klipleri oluşturabilirsiniz.

13- Yabancı Dil Öğrenme

Lyricstraining  İngilizce ya da diğer diller için materyal hazırlamaya imkan sunar.

Duolingo ücretsiz dil öğrenme ve imece çeviri oluşumudur.

Voscreen  farklı seviyelerde İngilizce bilenlere hitap eden, kolay kullanışlı bir uygulama.

Word Generator

Google Quick Draw Google tarafından geliştirilen, oyuncuları bir nesnenin veya fikrin resmini çizmeye zorlayan ve daha sonra çizimlerin neyi temsil ettiğini tahmin etmek için sinir ağı yapay zekasını kullanan çevrimiçi bir oyundur. 

14- Websitesi ve Portfolyo Oluşturma

WordPress GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir.

Blogger İnternette blog açmaya imkân sağlayan internet sitesidir.

Wix bulut tabanlı web geliştirme hizmetleri sunan yazılım şirketidir. Ücretsiz web sitesi hazırlayabilirsiniz.

Google Sites Google tarafından sunulan Google Apps üretkenlik paketinin bir parçası olarak, yapılandırılmış bir viki ve Web sayfası oluşturma aracıdır.


Kaynak;

  • https://www.wikipedia.org/
  • http://atakumitec.weebly.com/
  • https://www.egiteknoloji.com/

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.