Fazla Çalışma Mı? Fazla Sürelerle Çalışma Mı?

FAZLA ÇALIŞMA MI? FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA MI?

İş hayatımızda çalışma sürelerimiz ile ilgili her defasında kafa karıştıran iki çalışma süreleri hakkında bilgilendirme paylaşmak istedim; Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma.

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma, İş Kanunun ‘Ücret’ başlıklı 3. bölümünün 41. maddesinde düzenlenmiştir. Şimdi çalışma süresi, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma nedir onlara göz atalım.

Çalışma Süresi: İşçinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süredir. Buna fiili çalışma süresi denir. Ancak işçinin fiilen çalıştığı süreler dışında çalışma süresinden sayılan haller yani farazi çalışma süreleri de iş süresinden sayılıyor.

Farazi çalışma süresinden sayılan işler;

 • Yer Altında veya Su Altında Yapılan İşler
 • Yolda Geçen Süreler
 • İşçinin İş Görmeye Hazır Durumda Beklemesi
 • İşçinin Asıl İşini Yapmadan Geçirdiği Süreler
 • Süt İzinleri
 • Toplu Taşımalarda Yolda Geçen Süreler

Fazla Çalışma: Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmalardır.

Fazla çalışma türleri;

 • Normal (Olağan) Nedenlerle Fazla Çalışma
 • Zorunlu Nedenlerle Fazla Çalışma
 • Olağanüstü Sebeplerle Fazla Çalışma
 • Hazırlama-Tamamlama ve Temizlik İşleri Nedenleriyle Fazla Çalışma

Fazla çalışmanın karşılığı olarak işçi aşağıdakilerden birinden faydalanabilir;

 1. Zamlı Ücret: Her bir fazla saat çalışma için verilecek ücret çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %50 yükseltilmesi suretiyle ödenir.
 2. Serbest Zaman: Fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerde çalıştığı her saat karşılığında ise bir saat on beş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.

Fazla Sürelerle Çalışma: Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği hallerde uygulanmakta olan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmadır.

Fazla sürelerle çalışmanın karşılığı olarak işçi aşağıdakilerden birinden faydalanabilir;

 1. Zamlı Ücret: Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %25 yükseltilmesiyle ödenir.
 2. Serbest Zaman: Fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat on beş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.

Kaynak: yüksek lisans proje konum 🙂

Yararlı olması dileğiyle

HakanMADEN

One thought on “Fazla Çalışma Mı? Fazla Sürelerle Çalışma Mı?

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.